• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ggacademia?ref=hl
  • https://twitter.com/ggacademia

                        (212) 607 30 88   (506) 027 19 66 
BAHÇEŞEHİR 2.KISIM MAH. TURGUT ÖZAL BULVARI 54/O -ISTANBUL 

ggveteriner@gmail.com
G&G ACADEMIA'yı TAVSİYE ETMEK İSTERİM

Kemik Kanseri

KEMİK TÜMÖRLERİ-OSTEOSARKOM


Osteosarkom köpeklerde kemik kanserinin en fazla görülen tipidir ve iskelet sisteminden köken alan tümörlerin %85’inden fazlası osteosarkomdur.

A.B.D’de her yıl köpeklerde 6000 yeni osteosarkom teşhisi konulmaktadır, teşhis edilemiyen vakaları da göz önünde bulundurursak belki de bu sayı 8000’den fazladır.

 köpek kemik kanseri  köpek kemik kanseri köpek kemik kanseri

Osteosarkomlar çoğunlukla bacaklarda, uzun kemiklerde görülür. Bununla beraber kanser kafatası, omurga ve kaburgalarda da görülebilir. Örneğin; Kangal, Danua’lar gibi dev ırklar küçük ırk köpeklere göre 200 kez daha fazla bu tümöre yakalanırlar. Ayrıca Rottweiler, Greyhound ve Mastiff’ler de yüksek riskli ırklardır.

 köpekte kemik tümörlerinin lokalizasyonları

Hastalık genellikle 7-10 yaş gibi orta yaşlarda ortaya çıkar. Ancak 1 yaşın altındaki bir köpekte de kemik kanseri görülme şansı vardır. Etkileyen faktörler büyüme hızı ve yavrularda hızlı büyümeyi sağlayan  diyetler olarak sıralanabilir. Osteosarkom çok agresiftir ve sık sık ikincil tümörlere neden olur. Bu nedenle teşhis edildikleri sırada genellikle ilk görüldüğü yerden başka bir yerde daha tümör vardır. Bu nedenle kemik kanseri için standart tedavi birincil tümörü cerrahi olarak almak ve bunu izleyerek kemoterapi ile kalan tümör hücrelerini yok etmektir.


Köpeklerde standart tedavi ile hastaların %50’si yaklaşık bir yıl yaşamını sürdürürken, %30’u 2 yıl, %10’u 3 yıl yaşarlar. Osteosarkomun agresif karakterinden dolayı araştırmalar bu kansere karşı yeni tedaviler geliştirme üzerinedir.