• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ggacademia?ref=hl
  • https://plus.google.com/b/102642970449937565480/+Ggvet/about
  • https://twitter.com/ggacademia

                                  ! Beşiktaş Kliniğimiz sadece Cumartesi günleri randevu ile hizmet verecektir.   

BAHÇEŞEHİR
-
  (212) 607 30 88   (506) 027 19 66   

BEŞİKTAŞ - (212) 266 42 07   (212) 266 42 21   

ggveteriner@gmail.com - gulanber@yahoo.com   

Lenf Kanseri

LENFOMA


Aynı zamanda lenfosarkom olarak bilinen lenfoma köpeklerde en sık görülen tümörlerden biridir. Lenfoma herhangi bir ırktaki köpeği, herhangi bir yaşta yakalayabilir. Ancak bu hastalığın daha fazla görüldüğü riskli ırklar da vardır.

 lenf bezi normal  lenf nodülü anormal lenf kanseri köpek

Tüm köpek tümörlerinin yaklaşık %20'si lenfomadır. Çoğunlukla lenfoma boyun altı, omuzun arkası ve dizin hemen yanında hissedilebilen ya da görülebilen lenf nodüllerinin (bezelerin) şişmesi ile seyreder.
 köpeklerde Lenfoma

Zaman zaman lenfoma vücudun dışındaki lenf yumrularında hissedilemez ya da görülmez, bunun yerine vücut içerisindeki  göğüs boşluğu ya da karın boşluğundaki lenf yumrularında görülür. Bu gibi olgularda köpekler göğüs içerisinde sıvı birikebilir ve bu da solunum güçlüğü yapar. Karın boşluğunda olduğu durumlarda da sindirim problemleri (ishal, kusma, karın ağrısı) gözlenir. Eğer tedavi edilmezse lenfomalı köpekler genellikle 3-4 hafta içerisinde hastalığa yanık düşerler.

 köpek ağızda lenfoma  köpek gözde lenfoma

Lenfoma genel olarak ilaçlarla tedavi edilir. Lenfomada oldukça başarılı olan değişik ilaçlar ve geniş bir seçeneğe sahibiz. Herhangi bir yaşta lenfoma olan köpeğin yaşam süresi yaklaşık 6-9 yıldır. Bazı ırklarda (Boxer, Alman Çoban, Golden, Pointer, West Highland) kanserin bu tipi daha çok görülmektedir. Erkek ve dişiler eşit riske sahiptir.