• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ggacademia?ref=hl
  • https://twitter.com/ggacademia

                        (212) 607 30 88   (506) 027 19 66 
BAHÇEŞEHİR 2.KISIM MAH. TURGUT ÖZAL BULVARI 54/O -ISTANBUL 

ggveteriner@gmail.com
G&G ACADEMIA'yı TAVSİYE ETMEK İSTERİM

Anti-Paraziter Program

ANTİPARAZİTER  KORUNMA PROGRAMI

Kedi ve Köpeklerde özellikle tenya ve askaridlere karşı ilaçlama programlarına uyulmalıdır. Özellikle dışarıya çıkan, başka hayvanlarla temasta bulunan, gözetimimiz dışında yaşayan ve dolaşan, ormanlık arazide dolaşma olanağı olan, çiğ ve kontrolsüz yiyecek veya içeceklerle temas olanağı bulunan, av yapan kedi ve köpeklerde paraziter hastalıkların ortaya çıkması mümkündür.

Aşılama programına başlamadan önce yavru kedi ve köpeklerin plasenta yoluyla ve emzirme döneminde sütle aldığı iç parazitlere karşı tedavi edilmeleri gerekmektedir. Bu amaçla öncelikle iğne veya ağız yoluyla antiparaziter ilaçlar uygulanacaktır.

Zoonoz yani hayvanlardan insanlara geçebilen bu parazitlerden özellikle Ekinokok (tenyalar) insan ve halk sağlığı bakımından önemlidir. Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen ve insanların karaciğer, akciğer ve beyin gibi çeşitli iç organlarında kistlerin oluştuğu Kist hidatik hastalığından korunmak mümkündür. Halk arasında kedi ve köpeklerin tüylerinden bulaştığı sanılan bu hastalık aslında tamamen tüylerle beraber parazit yumurtalarının da ağız yoluyla alınmasıyla bulaşmaktadır.

Eğer kediniz ya da köpeğiniz periyodik olarak senede dört defa tenyalara karşı ilaç alıyorsa böyle bir hastalık riski yoktur. Düzenli olarak paraziter ilaç alan bir kedinin ya da köpeğin tüylerinin oluşturacağı risk bir insanın saçının yutulmasıyla oluşacak tehlike ile aynıdır.

 köpekte iç parazit çemberi kıl kurdu

Bunun dışında pire ve keneler için de bir dış paraziter korunma programı uygulaması gereklidir. Çünkü dış parazitler kan emmenin yanısıra  pek çok hastalık etkeni için de taşıyıcılık yapar. Kış ve yaz döneminde farklı zaman aralıklarıyla yapılacak olan dış paraziter ilaç uygulamaları ile korunma mümkündür.

 köpeklerde kene yaşam çemberi

Kene bulaşma siklusu