• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ggacademia?ref=hl
  • https://twitter.com/ggacademia

                        (212) 607 30 88   (506) 027 19 66 
BAHÇEŞEHİR 2.KISIM MAH. TURGUT ÖZAL BULVARI 54/O -ISTANBUL 

ggveteriner@gmail.com
G&G ACADEMIA'yı TAVSİYE ETMEK İSTERİM

Alerji Testi

KEDİ, KÖPEK ve ATLARDA ALERJİ TESTİ

Kedi, Köpek ve Atlarda alerji yapan etkenlere (alerjen) bağlı olarak pek çok deri problemi görülmektedir. Ancak bunların hangi alerjenden kaynaklandığı belirlenemediği için tedavisi de mümkün olmamaktadır. Alerji bağışıklık sisteminin alerjene karşı oluşturduğu kötü antikorlardan (IgE) meydana gelen bir reaksiyondur. Bellirli bir süre sonra kendiliğinden de geçebileceği gibi solunum güçlüğü, boğulma ve ölüm gibi ciddi sonuçlara da ulaşabilir. Tedavilerde genellikle kortizon grubu ilaçlar ile bağışıklık sisteminin baskılanması yolu seçilir. Ancak uzun süreli olarak bu ilaçların kullanımı tehlikeli sonuçlara ulaşabilir. Bu yüzden alerji testleri ve bunların sonucuna göre alerji aşılarının kullanımı ile tedavi daha etkili, zaman almayan, ekonomik ve yan etkileri olmayan bir unsurdur.

Kedinizden ya da köpeğinizden alacağımız küçük bir kan örneğinde 92 alerji etkeni test edilmekte; böylelikle ne yiyebileceği, nelerden uzak durması gerektiği anlaşılarak tedavi kesinleştirilebilmektedir.

Test Amerikan Spectrum Laboratuvarlarında yapılmakta ve test sonuçları gönderilmektedir. Alerji testinin ve yanı sıra dünyada üretilen hangi mamaları yiyebileceğine dair bir gıda raporunun verildiği testin maliyeti yaklaşık 1400 TL'dır. Testin sonuçları yaklaşık 1 hafta içerisinde belli olmaktadır. Bu testin sonucuna göre her birey için istenildiğinde Laboratuvar Numarası ile Alerji Tedavi Seti istenebilmektedir.  Alerji tedavilerinde enjektabl ve ağızdan dil altı spreyi şeklinde seçenekler bulunmaktadır. Enjektabl tedavi başarı oranı %80-95 oranında iken ağızdan tedavilerde bu oran %60-75 aralığında olmaktadır.
Daha geniş bilgi için : www.petalerji.com

 

       ELISA  testinde test tüpleri yerine mikrotitre tabakaları kullanıldığı için, her  alerjen için ayrı test tüpü kullanma zorunluluğu ortadan kalkar. ELISA testi için alerjenler, plastik mikrotitre tabakaları üzerine emdirilir. Alerji  testinde kullanılan alerjenler moleküler olarak kompleks yapıda oldukları  için, tüm alerjenleri eşit miktarda plastik yüzey üzerine emdirmek neredeyse imkansızdır. Bu yüzden ELISA testi yanlış alerji sonuçları verebilmektedir.    

       Modifiye ELISA  yada SPOT testi, ELISA testinin kullanıldığı temel teknoloji kullanılarak geliştirilmiştir. Plastik mikrotitre tabakalara eklenen bir kaplama sayesinde alerjenlerin plastik mikrotitre tabakaya kovalent olarak bağlanmaları sağlanır. Böylece ELISA testindeki olası yanlış sonuçların önüne geçilir ancak maliyet ve gereken zaman artar.