• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ggacademia?ref=hl
  • https://twitter.com/ggacademia

                        (212) 607 30 88   (506) 027 19 66 
BAHÇEŞEHİR 2.KISIM MAH. TURGUT ÖZAL BULVARI 54/O -ISTANBUL 

ggveteriner@gmail.com
G&G ACADEMIA'yı TAVSİYE ETMEK İSTERİM

Petlerde Alerjik Dermatit

 köpeklerde alerji
Kedi ve Köpeklerde Alerjik Dermatit

Alerji nedir ?
Alerjik reaksiyon çevremizdeki normal bir maddeye karşı bireysel bir reaksiyondur. Bu maddeler alerjen olarak isimlendirilir. Bu alerjenler polenler, küfler, hayvan klları, ev tozları, pireler, yiyecekler ve çok daha fazlasıdır. Alerjenler deri teması, solunum ya da sindirim yoluyla reaksiyon oluştururlar. Alerjik hayvanlar spesifik alerjenlere karşı IgE antikorları yaparlar. Bu antikorlar vücutta alerji belirtileri dediğimiz biyokimyasal değişikliklere neden olurlar.

Kedi ve köpekler gerçekten alerji oluyor mu ?
Evet !

Kedi ve köpekler de insanlarda olduğu gibi alerjik bünyeli olabilirler. Bu hayvanlarda tüm deri problemlerinin %30’dan fazlası alerjilerle ilgilidir. Sevimli dostunuzun bahar ve yaz aylarında daha da kötüleştiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni havadaki polen miktarının artmasıdır.

Kedi ve köpeğimde alerji olup olmadığını nasıl anlayabilirim?Tam bir muayene sonrasında veteriner hekiminiz eğer hayvanınız için alerji testi gerekiyorsa size bildirecektir. Kliniğimizde mümkün olan diğer hastalıkları bertaraf etmek için küçük bir miktar kan örneği alıp Spectrum Laboratuvarına göndermekteyiz. Böylelikle solunum yoluyla etkilenebileceği ağaç, ot ve yabani otlar, mantar, ev tozları, akarlar ve ticari olarak pet mamalarının hazırlanmasında kullanılan unsurlar gıda tipleri olarak petinizin kanında duyarlılığı test edilmiş olacaktır.Alerji Belirtilerini Hayvanlar Nasıl Gösterirler ?
İnsan ve hayvanlarda alerji oluşum nedenleri aynıdır. Ancak oluşan klinik belirtiler farklıdır. İnsanlarda burunda ve solunum sisteminde belirtiler oluşur. Hayvanlarda ise aşırı kaşıntı ile karakterize deri irritasyonları görülür. Kediler köpeklere oranla daha fazla solunum sistemine ait belirtiler gösterirler. Bir alerjik hayvanın klinik belirtileri kaşıntı, parmakların yalanması ve dişlenmesi, yüzün sağa sola sürtünmesidir. Bununla beraber kusma ve ishal gibi belirtiler de zaman zaman görülebilmektedir.


Kedimde-Köpeğimde ne zaman alerji belirtileri izlerim ?
Bu hayvanın alerji probleminin nedenine göre değişir. Eğer polenlere karşı bir alerji söz konusu ise tüm belirtiler veya çoğu bahar ya da yaz aylarındadır. Bununla beraber eğer problem evin içerisindeki bir nedenle (ev tozu,akarlar gibi) ya da yiyecek ile ilgili ise yılın herhangi bir döneminde izlenebilir.

Köpeklerde alerjik deri belirtilerinin en sık gözlendiği yerler nedir?

Göz ve ağız çevresi, koltuk altı, kulak (kulak enfeksiyonları da beraber görülebilir) karın altı, anüs ve çevresindeki bölge.

Kedilerde alerjik deri belirtilerinin en çok izlendiği yerler nedir?
Göz altı, kulak önü, bel ve sırtın iki yanı ve enseden kuyruk sokumuna kadar olan bölgelerde deride kabartılar.