• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/ggacademia?ref=hl
  • https://twitter.com/ggacademia

                        (212) 607 30 88   (506) 027 19 66 
BAHÇEŞEHİR 2.KISIM MAH. TURGUT ÖZAL BULVARI 54/O -ISTANBUL 

ggveteriner@gmail.com
G&G ACADEMIA'yı TAVSİYE ETMEK İSTERİM

Köpeklerde Kalça Displazisi

 

 

 KALÇA DİSPLAZİSİ

Büyük ırk köpeklerin yaygın bir hastalığı olan kalça displazisi ciddiyetine ve safhasına göre değişik yöntemlerle tedavi edilmektedir.

Kalça eklemini oluşturan kemik başı ile eklem çukurluğu arasındaki uyumsuzluk nedeniyle eklem aşırı bir şekilde içeri ve dışarı girip çıkar. Bu şekildeki aşırı eklem gevşekliği sonucu eklem deformasyonu, ağrı, topallık ve sonunda eklemin dejenerasyonu- kireçlenme oluşur. Köpek Sağlıklı Kalça Eklemi  Köpek Kalça Dİsplazisi -CHD-Kalça çıkığı

Hastalığın büyük ırk köpeklerde daha çok görülmesinin nedeni hızlı büyüme ve ağırlık artışı ile genetik özelliklerdir. Kalıtsal olarak anne ve babadan yavrulara geçer. Bu yüzden bu tip köpeklerin üretilmemesi önemlidir. Bu hastalığın erken tanısı için Distraksiyon Radyografi-PennHIP büyük avantaj sağlamakta ve genellikle büyük operasyonlara gerek kalmasını önlemektedir.

Tedavide  akupunktur, fizik  tedavi, altın implantasyonu, JPS, TPO, Darthroplasti, Caput Femoris Rezeksiyonu ve Total Kalça Protezi kullanılır. Bu uygulamaların tümü merkezimizde  yapılabilmektedir.

Köpeklerde kalça displazisinin akupunkturla tedavisi ile ilgili Dr.Gülanber'in yazısı

 köpek kalça displazi penhip distraksiyon röntgen